Molar mass of trinitrotoluene (C7H5N3O6)

The molar mass of trinitrotoluene (C7H5N3O6) is 227.132 g/mol.

TNT

Step-by-step calculation

ElementAtomsAtomic massSubtotal
Carbon × 7 12.011 = 84.077
Hydrogen × 5 1.008 = 5.04
Nitrogen × 3 14.007 = 42.021
Oxygen × 6 15.999 = 95.994
Total227.132 g/mol

Percent composition by element

  • Carbon 37.02%
  • Hydrogen 2.22%
  • Nitrogen 18.5%
  • Oxygen 42.26%

Try another formula

Could not read that formula

Related compounds

FAQ

What is the molar mass of C7H5N3O6?

The molar mass of trinitrotoluene (C7H5N3O6) is 227.132 g/mol.

How do you calculate the molar mass of C7H5N3O6?

Multiply the atomic mass of each element by the number of its atoms in C7H5N3O6, then add the results: 7 × 12.011 (C) + 5 × 1.008 (H) + 3 × 14.007 (N) + 6 × 15.999 (O) = 227.132 g/mol.

What percentage of C7H5N3O6 is Oxygen?

Oxygen makes up 42.26% of the mass of trinitrotoluene (C7H5N3O6).