Molar mass of serine (C3H7NO3)

The molar mass of serine (C3H7NO3) is 105.093 g/mol.

Step-by-step calculation

ElementAtomsAtomic massSubtotal
Carbon × 3 12.011 = 36.033
Hydrogen × 7 1.008 = 7.056
Nitrogen × 1 14.007 = 14.007
Oxygen × 3 15.999 = 47.997
Total105.093 g/mol

Percent composition by element

  • Carbon 34.29%
  • Hydrogen 6.71%
  • Nitrogen 13.33%
  • Oxygen 45.67%

Try another formula

Could not read that formula

Related compounds

FAQ

What is the molar mass of C3H7NO3?

The molar mass of serine (C3H7NO3) is 105.093 g/mol.

How do you calculate the molar mass of C3H7NO3?

Multiply the atomic mass of each element by the number of its atoms in C3H7NO3, then add the results: 3 × 12.011 (C) + 7 × 1.008 (H) + 1 × 14.007 (N) + 3 × 15.999 (O) = 105.093 g/mol.

What percentage of C3H7NO3 is Oxygen?

Oxygen makes up 45.67% of the mass of serine (C3H7NO3).