Molar mass of tris(hydroxymethyl)aminomethane (C4H11NO3)

The molar mass of tris(hydroxymethyl)aminomethane (C4H11NO3) is 121.136 g/mol.

Tris · tromethamine

Step-by-step calculation

ElementAtomsAtomic massSubtotal
Carbon × 4 12.011 = 48.044
Hydrogen × 11 1.008 = 11.088
Nitrogen × 1 14.007 = 14.007
Oxygen × 3 15.999 = 47.997
Total121.136 g/mol

Percent composition by element

  • Carbon 39.66%
  • Hydrogen 9.15%
  • Nitrogen 11.56%
  • Oxygen 39.62%

Try another formula

Could not read that formula

Related compounds

FAQ

What is the molar mass of C4H11NO3?

The molar mass of tris(hydroxymethyl)aminomethane (C4H11NO3) is 121.136 g/mol.

How do you calculate the molar mass of C4H11NO3?

Multiply the atomic mass of each element by the number of its atoms in C4H11NO3, then add the results: 4 × 12.011 (C) + 11 × 1.008 (H) + 1 × 14.007 (N) + 3 × 15.999 (O) = 121.136 g/mol.

What percentage of C4H11NO3 is Carbon?

Carbon makes up 39.66% of the mass of tris(hydroxymethyl)aminomethane (C4H11NO3).