Molar mass of monosodium glutamate (C5H8NNaO4)

The molar mass of monosodium glutamate (C5H8NNaO4) is 169.112 g/mol.

MSG

Step-by-step calculation

ElementAtomsAtomic massSubtotal
Carbon × 5 12.011 = 60.055
Hydrogen × 8 1.008 = 8.064
Nitrogen × 1 14.007 = 14.007
Sodium × 1 22.99 = 22.99
Oxygen × 4 15.999 = 63.996
Total169.112 g/mol

Percent composition by element

  • Carbon 35.51%
  • Hydrogen 4.77%
  • Nitrogen 8.28%
  • Sodium 13.59%
  • Oxygen 37.84%

Try another formula

Could not read that formula

Related compounds

FAQ

What is the molar mass of C5H8NNaO4?

The molar mass of monosodium glutamate (C5H8NNaO4) is 169.112 g/mol.

How do you calculate the molar mass of C5H8NNaO4?

Multiply the atomic mass of each element by the number of its atoms in C5H8NNaO4, then add the results: 5 × 12.011 (C) + 8 × 1.008 (H) + 1 × 14.007 (N) + 1 × 22.99 (Na) + 4 × 15.999 (O) = 169.112 g/mol.

What percentage of C5H8NNaO4 is Oxygen?

Oxygen makes up 37.84% of the mass of monosodium glutamate (C5H8NNaO4).