Molar mass of disodium EDTA dihydrate (C10H14N2Na2O8·2H2O)

The molar mass of disodium EDTA dihydrate (C10H14N2Na2O8·2H2O) is 372.238 g/mol.

edetate disodium · EDTA disodium salt

Step-by-step calculation

ElementAtomsAtomic massSubtotal
Carbon × 10 12.011 = 120.11
Hydrogen × 18 1.008 = 18.144
Nitrogen × 2 14.007 = 28.014
Sodium × 2 22.99 = 45.98
Oxygen × 10 15.999 = 159.99
Total372.238 g/mol

Percent composition by element

  • Carbon 32.27%
  • Hydrogen 4.87%
  • Nitrogen 7.53%
  • Sodium 12.35%
  • Oxygen 42.98%

Try another formula

Could not read that formula

Related compounds

FAQ

What is the molar mass of C10H14N2Na2O8·2H2O?

The molar mass of disodium EDTA dihydrate (C10H14N2Na2O8·2H2O) is 372.238 g/mol.

How do you calculate the molar mass of C10H14N2Na2O8·2H2O?

Multiply the atomic mass of each element by the number of its atoms in C10H14N2Na2O8·2H2O, then add the results: 10 × 12.011 (C) + 18 × 1.008 (H) + 2 × 14.007 (N) + 2 × 22.99 (Na) + 10 × 15.999 (O) = 372.238 g/mol.

What percentage of C10H14N2Na2O8·2H2O is Oxygen?

Oxygen makes up 42.98% of the mass of disodium EDTA dihydrate (C10H14N2Na2O8·2H2O).