Molmassa för koppar(I)oxid (Cu2O)

Molmassan för koppar(I)oxid (Cu2O) är 143,091 g/mol.

kuprooxid

Beräkning steg för steg

GrundämneAtomerAtommassaDelsumma
Koppar × 2 63,546 = 127,092
Syre × 1 15,999 = 15,999
Summa143,091 g/mol

Massprocent per grundämne

  • Koppar 88,82%
  • Syre 11,18%

Prova en annan formel

Kunde inte läsa formeln

Besläktade föreningar

Vanliga frågor

Vilken molmassa har Cu2O?

Molmassan för koppar(I)oxid (Cu2O) är 143,091 g/mol.

Hur beräknar du molmassan för Cu2O?

Multiplicera varje grundämnes atommassa med antalet av dess atomer i Cu2O och addera sedan resultaten: 2 × 63,546 (Cu) + 1 × 15,999 (O) = 143,091 g/mol.

Hur många procent av Cu2O är Koppar?

Koppar utgör 88,82 % av massan hos koppar(I)oxid (Cu2O).