oksalik asit (C2H2O4) mol kütlesi

oksalik asit (C2H2O4) bileşiğinin mol kütlesi 90,034 g/mol'dür.

Adım adım hesaplama

ElementAtomlarAtom kütlesiAra toplam
Karbon × 2 12,011 = 24,022
Hidrojen × 2 1,008 = 2,016
Oksijen × 4 15,999 = 63,996
Toplam90,034 g/mol

Elemente göre yüzde bileşim

  • Karbon 26,68%
  • Hidrojen 2,24%
  • Oksijen 71,08%

Başka bir formül dene

Bu formül okunamadı

İlgili bileşikler

SSS

C2H2O4 bileşiğinin mol kütlesi nedir?

oksalik asit (C2H2O4) bileşiğinin mol kütlesi 90,034 g/mol'dür.

C2H2O4 bileşiğinin mol kütlesi nasıl hesaplanır?

Her elementin atom kütlesini C2H2O4 içindeki atom sayısıyla çarp, sonra sonuçları topla: 2 × 12,011 (C) + 2 × 1,008 (H) + 4 × 15,999 (O) = 90,034 g/mol.

C2H2O4 bileşiğinin yüzde kaçı Oksijen elementidir?

Oksijen, oksalik asit (C2H2O4) bileşiğinin kütlesinin %71,08 kadarını oluşturur.