Molar mass of morphine (C17H19NO3)

The molar mass of morphine (C17H19NO3) is 285.343 g/mol.

Step-by-step calculation

ElementAtomsAtomic massSubtotal
Carbon × 17 12.011 = 204.187
Hydrogen × 19 1.008 = 19.152
Nitrogen × 1 14.007 = 14.007
Oxygen × 3 15.999 = 47.997
Total285.343 g/mol

Percent composition by element

  • Carbon 71.56%
  • Hydrogen 6.71%
  • Nitrogen 4.91%
  • Oxygen 16.82%

Try another formula

Could not read that formula

Related compounds

FAQ

What is the molar mass of C17H19NO3?

The molar mass of morphine (C17H19NO3) is 285.343 g/mol.

How do you calculate the molar mass of C17H19NO3?

Multiply the atomic mass of each element by the number of its atoms in C17H19NO3, then add the results: 17 × 12.011 (C) + 19 × 1.008 (H) + 1 × 14.007 (N) + 3 × 15.999 (O) = 285.343 g/mol.

What percentage of C17H19NO3 is Carbon?

Carbon makes up 71.56% of the mass of morphine (C17H19NO3).