Molar mass of potassium hydrogen phthalate (KHC8H4O4)

The molar mass of potassium hydrogen phthalate (KHC8H4O4) is 204.222 g/mol.

KHP

Step-by-step calculation

ElementAtomsAtomic massSubtotal
Potassium × 1 39.098 = 39.098
Hydrogen × 5 1.008 = 5.04
Carbon × 8 12.011 = 96.088
Oxygen × 4 15.999 = 63.996
Total204.222 g/mol

Percent composition by element

  • Potassium 19.14%
  • Hydrogen 2.47%
  • Carbon 47.05%
  • Oxygen 31.34%

Try another formula

Could not read that formula

Related compounds

FAQ

What is the molar mass of KHC8H4O4?

The molar mass of potassium hydrogen phthalate (KHC8H4O4) is 204.222 g/mol.

How do you calculate the molar mass of KHC8H4O4?

Multiply the atomic mass of each element by the number of its atoms in KHC8H4O4, then add the results: 1 × 39.098 (K) + 5 × 1.008 (H) + 8 × 12.011 (C) + 4 × 15.999 (O) = 204.222 g/mol.

What percentage of KHC8H4O4 is Carbon?

Carbon makes up 47.05% of the mass of potassium hydrogen phthalate (KHC8H4O4).