Molmassa för propylen (C3H6)

Molmassan för propylen (C3H6) är 42,081 g/mol.

propen

Beräkning steg för steg

GrundämneAtomerAtommassaDelsumma
Kol × 3 12,011 = 36,033
Väte × 6 1,008 = 6,048
Summa42,081 g/mol

Massprocent per grundämne

  • Kol 85,63%
  • Väte 14,37%

Prova en annan formel

Kunde inte läsa formeln

Besläktade föreningar

Vanliga frågor

Vilken molmassa har C3H6?

Molmassan för propylen (C3H6) är 42,081 g/mol.

Hur beräknar du molmassan för C3H6?

Multiplicera varje grundämnes atommassa med antalet av dess atomer i C3H6 och addera sedan resultaten: 3 × 12,011 (C) + 6 × 1,008 (H) = 42,081 g/mol.

Hur många procent av C3H6 är Kol?

Kol utgör 85,63 % av massan hos propylen (C3H6).