adipik asit (C6H10O4) mol kütlesi

adipik asit (C6H10O4) bileşiğinin mol kütlesi 146,142 g/mol'dür.

hekzandioik asit

Adım adım hesaplama

ElementAtomlarAtom kütlesiAra toplam
Karbon × 6 12,011 = 72,066
Hidrojen × 10 1,008 = 10,08
Oksijen × 4 15,999 = 63,996
Toplam146,142 g/mol

Elemente göre yüzde bileşim

  • Karbon 49,31%
  • Hidrojen 6,9%
  • Oksijen 43,79%

Başka bir formül dene

Bu formül okunamadı

İlgili bileşikler

SSS

C6H10O4 bileşiğinin mol kütlesi nedir?

adipik asit (C6H10O4) bileşiğinin mol kütlesi 146,142 g/mol'dür.

C6H10O4 bileşiğinin mol kütlesi nasıl hesaplanır?

Her elementin atom kütlesini C6H10O4 içindeki atom sayısıyla çarp, sonra sonuçları topla: 6 × 12,011 (C) + 10 × 1,008 (H) + 4 × 15,999 (O) = 146,142 g/mol.

C6H10O4 bileşiğinin yüzde kaçı Karbon elementidir?

Karbon, adipik asit (C6H10O4) bileşiğinin kütlesinin %49,31 kadarını oluşturur.