sitrik asit monohidrat (C6H8O7·H2O) mol kütlesi

sitrik asit monohidrat (C6H8O7·H2O) bileşiğinin mol kütlesi 210,138 g/mol'dür.

Adım adım hesaplama

ElementAtomlarAtom kütlesiAra toplam
Karbon × 6 12,011 = 72,066
Hidrojen × 10 1,008 = 10,08
Oksijen × 8 15,999 = 127,992
Toplam210,138 g/mol

Elemente göre yüzde bileşim

  • Karbon 34,29%
  • Hidrojen 4,8%
  • Oksijen 60,91%

Başka bir formül dene

Bu formül okunamadı

İlgili bileşikler

SSS

C6H8O7·H2O bileşiğinin mol kütlesi nedir?

sitrik asit monohidrat (C6H8O7·H2O) bileşiğinin mol kütlesi 210,138 g/mol'dür.

C6H8O7·H2O bileşiğinin mol kütlesi nasıl hesaplanır?

Her elementin atom kütlesini C6H8O7·H2O içindeki atom sayısıyla çarp, sonra sonuçları topla: 6 × 12,011 (C) + 10 × 1,008 (H) + 8 × 15,999 (O) = 210,138 g/mol.

C6H8O7·H2O bileşiğinin yüzde kaçı Oksijen elementidir?

Oksijen, sitrik asit monohidrat (C6H8O7·H2O) bileşiğinin kütlesinin %60,91 kadarını oluşturur.