vanilin (C8H8O3) mol kütlesi

vanilin (C8H8O3) bileşiğinin mol kütlesi 152,149 g/mol'dür.

Adım adım hesaplama

ElementAtomlarAtom kütlesiAra toplam
Karbon × 8 12,011 = 96,088
Hidrojen × 8 1,008 = 8,064
Oksijen × 3 15,999 = 47,997
Toplam152,149 g/mol

Elemente göre yüzde bileşim

  • Karbon 63,15%
  • Hidrojen 5,3%
  • Oksijen 31,55%

Başka bir formül dene

Bu formül okunamadı

İlgili bileşikler

SSS

C8H8O3 bileşiğinin mol kütlesi nedir?

vanilin (C8H8O3) bileşiğinin mol kütlesi 152,149 g/mol'dür.

C8H8O3 bileşiğinin mol kütlesi nasıl hesaplanır?

Her elementin atom kütlesini C8H8O3 içindeki atom sayısıyla çarp, sonra sonuçları topla: 8 × 12,011 (C) + 8 × 1,008 (H) + 3 × 15,999 (O) = 152,149 g/mol.

C8H8O3 bileşiğinin yüzde kaçı Karbon elementidir?

Karbon, vanilin (C8H8O3) bileşiğinin kütlesinin %63,15 kadarını oluşturur.