Molmassa för aluminiumhydroxid (Al(OH)3)

Molmassan för aluminiumhydroxid (Al(OH)3) är 78,003 g/mol.

Beräkning steg för steg

GrundämneAtomerAtommassaDelsumma
Aluminium × 1 26,982 = 26,982
Syre × 3 15,999 = 47,997
Väte × 3 1,008 = 3,024
Summa78,003 g/mol

Massprocent per grundämne

  • Aluminium 34,59%
  • Syre 61,53%
  • Väte 3,88%

Prova en annan formel

Kunde inte läsa formeln

Besläktade föreningar

Vanliga frågor

Vilken molmassa har Al(OH)3?

Molmassan för aluminiumhydroxid (Al(OH)3) är 78,003 g/mol.

Hur beräknar du molmassan för Al(OH)3?

Multiplicera varje grundämnes atommassa med antalet av dess atomer i Al(OH)3 och addera sedan resultaten: 1 × 26,982 (Al) + 3 × 15,999 (O) + 3 × 1,008 (H) = 78,003 g/mol.

Hur många procent av Al(OH)3 är Syre?

Syre utgör 61,53 % av massan hos aluminiumhydroxid (Al(OH)3).