Molmassa för isopren (C5H8)

Molmassan för isopren (C5H8) är 68,119 g/mol.

Beräkning steg för steg

GrundämneAtomerAtommassaDelsumma
Kol × 5 12,011 = 60,055
Väte × 8 1,008 = 8,064
Summa68,119 g/mol

Massprocent per grundämne

  • Kol 88,16%
  • Väte 11,84%

Prova en annan formel

Kunde inte läsa formeln

Besläktade föreningar

Vanliga frågor

Vilken molmassa har C5H8?

Molmassan för isopren (C5H8) är 68,119 g/mol.

Hur beräknar du molmassan för C5H8?

Multiplicera varje grundämnes atommassa med antalet av dess atomer i C5H8 och addera sedan resultaten: 5 × 12,011 (C) + 8 × 1,008 (H) = 68,119 g/mol.

Hur många procent av C5H8 är Kol?

Kol utgör 88,16 % av massan hos isopren (C5H8).