Molmassa för koldisulfid (CS2)

Molmassan för koldisulfid (CS2) är 76,131 g/mol.

Beräkning steg för steg

GrundämneAtomerAtommassaDelsumma
Kol × 1 12,011 = 12,011
Svavel × 2 32,06 = 64,12
Summa76,131 g/mol

Massprocent per grundämne

  • Kol 15,78%
  • Svavel 84,22%

Prova en annan formel

Kunde inte läsa formeln

Besläktade föreningar

Vanliga frågor

Vilken molmassa har CS2?

Molmassan för koldisulfid (CS2) är 76,131 g/mol.

Hur beräknar du molmassan för CS2?

Multiplicera varje grundämnes atommassa med antalet av dess atomer i CS2 och addera sedan resultaten: 1 × 12,011 (C) + 2 × 32,06 (S) = 76,131 g/mol.

Hur många procent av CS2 är Svavel?

Svavel utgör 84,22 % av massan hos koldisulfid (CS2).