kafein (C8H10N4O2) mol kütlesi

kafein (C8H10N4O2) bileşiğinin mol kütlesi 194,194 g/mol'dür.

Adım adım hesaplama

ElementAtomlarAtom kütlesiAra toplam
Karbon × 8 12,011 = 96,088
Hidrojen × 10 1,008 = 10,08
Azot × 4 14,007 = 56,028
Oksijen × 2 15,999 = 31,998
Toplam194,194 g/mol

Elemente göre yüzde bileşim

  • Karbon 49,48%
  • Hidrojen 5,19%
  • Azot 28,85%
  • Oksijen 16,48%

Kafein hakkında bilgiler

  • Kafein, acı tadlı, beyaz kristalli bir bileşiktir ve metilksantinler denen doğal uyarıcılar ailesine aittir.
  • Doğal olarak kahve çekirdeklerinde, çay yapraklarında, kakaoda ve kola fındıklarında bulunur; birçok gazlı içeceğe ve enerji içeceğine de eklenir.
  • Kafein, beyindeki ve normalde uyku hali hissini artıran adenozin reseptörlerini engelleyerek insanları uyanık tutar.

Başka bir formül dene

Bu formül okunamadı

İlgili bileşikler

SSS

C8H10N4O2 bileşiğinin mol kütlesi nedir?

kafein (C8H10N4O2) bileşiğinin mol kütlesi 194,194 g/mol'dür.

C8H10N4O2 bileşiğinin mol kütlesi nasıl hesaplanır?

Her elementin atom kütlesini C8H10N4O2 içindeki atom sayısıyla çarp, sonra sonuçları topla: 8 × 12,011 (C) + 10 × 1,008 (H) + 4 × 14,007 (N) + 2 × 15,999 (O) = 194,194 g/mol.

C8H10N4O2 bileşiğinin yüzde kaçı Karbon elementidir?

Karbon, kafein (C8H10N4O2) bileşiğinin kütlesinin %49,48 kadarını oluşturur.