formaldehit (CH2O) mol kütlesi

formaldehit (CH2O) bileşiğinin mol kütlesi 30,026 g/mol'dür.

metanal

Adım adım hesaplama

ElementAtomlarAtom kütlesiAra toplam
Karbon × 1 12,011 = 12,011
Hidrojen × 2 1,008 = 2,016
Oksijen × 1 15,999 = 15,999
Toplam30,026 g/mol

Elemente göre yüzde bileşim

  • Karbon 40%
  • Hidrojen 6,71%
  • Oksijen 53,28%

Başka bir formül dene

Bu formül okunamadı

İlgili bileşikler

SSS

CH2O bileşiğinin mol kütlesi nedir?

formaldehit (CH2O) bileşiğinin mol kütlesi 30,026 g/mol'dür.

CH2O bileşiğinin mol kütlesi nasıl hesaplanır?

Her elementin atom kütlesini CH2O içindeki atom sayısıyla çarp, sonra sonuçları topla: 1 × 12,011 (C) + 2 × 1,008 (H) + 1 × 15,999 (O) = 30,026 g/mol.

CH2O bileşiğinin yüzde kaçı Oksijen elementidir?

Oksijen, formaldehit (CH2O) bileşiğinin kütlesinin %53,28 kadarını oluşturur.