çinko klorür (ZnCl2) mol kütlesi

çinko klorür (ZnCl2) bileşiğinin mol kütlesi 136,28 g/mol'dür.

Adım adım hesaplama

ElementAtomlarAtom kütlesiAra toplam
Çinko × 1 65,38 = 65,38
Klor × 2 35,45 = 70,9
Toplam136,28 g/mol

Elemente göre yüzde bileşim

  • Çinko 47,97%
  • Klor 52,03%

Başka bir formül dene

Bu formül okunamadı

İlgili bileşikler

SSS

ZnCl2 bileşiğinin mol kütlesi nedir?

çinko klorür (ZnCl2) bileşiğinin mol kütlesi 136,28 g/mol'dür.

ZnCl2 bileşiğinin mol kütlesi nasıl hesaplanır?

Her elementin atom kütlesini ZnCl2 içindeki atom sayısıyla çarp, sonra sonuçları topla: 1 × 65,38 (Zn) + 2 × 35,45 (Cl) = 136,28 g/mol.

ZnCl2 bileşiğinin yüzde kaçı Klor elementidir?

Klor, çinko klorür (ZnCl2) bileşiğinin kütlesinin %52,03 kadarını oluşturur.