Molmassa för järn(III)hydroxid (Fe(OH)3)

Molmassan för järn(III)hydroxid (Fe(OH)3) är 106,866 g/mol.

ferrihydroxid

Beräkning steg för steg

GrundämneAtomerAtommassaDelsumma
Järn × 1 55,845 = 55,845
Syre × 3 15,999 = 47,997
Väte × 3 1,008 = 3,024
Summa106,866 g/mol

Massprocent per grundämne

  • Järn 52,26%
  • Syre 44,91%
  • Väte 2,83%

Prova en annan formel

Kunde inte läsa formeln

Besläktade föreningar

Vanliga frågor

Vilken molmassa har Fe(OH)3?

Molmassan för järn(III)hydroxid (Fe(OH)3) är 106,866 g/mol.

Hur beräknar du molmassan för Fe(OH)3?

Multiplicera varje grundämnes atommassa med antalet av dess atomer i Fe(OH)3 och addera sedan resultaten: 1 × 55,845 (Fe) + 3 × 15,999 (O) + 3 × 1,008 (H) = 106,866 g/mol.

Hur många procent av Fe(OH)3 är Järn?

Järn utgör 52,26 % av massan hos järn(III)hydroxid (Fe(OH)3).