Molmassa för magnesiumsulfat (MgSO4)

Molmassan för magnesiumsulfat (MgSO4) är 120,361 g/mol.

Beräkning steg för steg

GrundämneAtomerAtommassaDelsumma
Magnesium × 1 24,305 = 24,305
Svavel × 1 32,06 = 32,06
Syre × 4 15,999 = 63,996
Summa120,361 g/mol

Massprocent per grundämne

  • Magnesium 20,19%
  • Svavel 26,64%
  • Syre 53,17%

Fakta om Magnesiumsulfat

  • Magnesiumsulfat är ett vitt kristallint salt som är mycket lösligt i vatten och oftast säljs som heptahydratet, känt som engelskt salt.
  • Det används i fotbad och badsalter, som gödselmedel för magnesiumfattiga jordar och på sjukhus för att behandla låga magnesiumnivåer och havandeskapsförgiftning.
  • Den vattenfria formen tar upp vatten så starkt att kemister använder den som torkmedel för organiska vätskor.

Prova en annan formel

Kunde inte läsa formeln

Besläktade föreningar

Vanliga frågor

Vilken molmassa har MgSO4?

Molmassan för magnesiumsulfat (MgSO4) är 120,361 g/mol.

Hur beräknar du molmassan för MgSO4?

Multiplicera varje grundämnes atommassa med antalet av dess atomer i MgSO4 och addera sedan resultaten: 1 × 24,305 (Mg) + 1 × 32,06 (S) + 4 × 15,999 (O) = 120,361 g/mol.

Hur många procent av MgSO4 är Syre?

Syre utgör 53,17 % av massan hos magnesiumsulfat (MgSO4).