guanin (C5H5N5O) mol kütlesi

guanin (C5H5N5O) bileşiğinin mol kütlesi 151,129 g/mol'dür.

Adım adım hesaplama

ElementAtomlarAtom kütlesiAra toplam
Karbon × 5 12,011 = 60,055
Hidrojen × 5 1,008 = 5,04
Azot × 5 14,007 = 70,035
Oksijen × 1 15,999 = 15,999
Toplam151,129 g/mol

Elemente göre yüzde bileşim

  • Karbon 39,74%
  • Hidrojen 3,33%
  • Azot 46,34%
  • Oksijen 10,59%

Başka bir formül dene

Bu formül okunamadı

İlgili bileşikler

SSS

C5H5N5O bileşiğinin mol kütlesi nedir?

guanin (C5H5N5O) bileşiğinin mol kütlesi 151,129 g/mol'dür.

C5H5N5O bileşiğinin mol kütlesi nasıl hesaplanır?

Her elementin atom kütlesini C5H5N5O içindeki atom sayısıyla çarp, sonra sonuçları topla: 5 × 12,011 (C) + 5 × 1,008 (H) + 5 × 14,007 (N) + 1 × 15,999 (O) = 151,129 g/mol.

C5H5N5O bileşiğinin yüzde kaçı Azot elementidir?

Azot, guanin (C5H5N5O) bileşiğinin kütlesinin %46,34 kadarını oluşturur.