nitrobenzen (C6H5NO2) mol kütlesi

nitrobenzen (C6H5NO2) bileşiğinin mol kütlesi 123,111 g/mol'dür.

Adım adım hesaplama

ElementAtomlarAtom kütlesiAra toplam
Karbon × 6 12,011 = 72,066
Hidrojen × 5 1,008 = 5,04
Azot × 1 14,007 = 14,007
Oksijen × 2 15,999 = 31,998
Toplam123,111 g/mol

Elemente göre yüzde bileşim

  • Karbon 58,54%
  • Hidrojen 4,09%
  • Azot 11,38%
  • Oksijen 25,99%

Başka bir formül dene

Bu formül okunamadı

İlgili bileşikler

SSS

C6H5NO2 bileşiğinin mol kütlesi nedir?

nitrobenzen (C6H5NO2) bileşiğinin mol kütlesi 123,111 g/mol'dür.

C6H5NO2 bileşiğinin mol kütlesi nasıl hesaplanır?

Her elementin atom kütlesini C6H5NO2 içindeki atom sayısıyla çarp, sonra sonuçları topla: 6 × 12,011 (C) + 5 × 1,008 (H) + 1 × 14,007 (N) + 2 × 15,999 (O) = 123,111 g/mol.

C6H5NO2 bileşiğinin yüzde kaçı Karbon elementidir?

Karbon, nitrobenzen (C6H5NO2) bileşiğinin kütlesinin %58,54 kadarını oluşturur.