çinko sülfat (ZnSO4) mol kütlesi

çinko sülfat (ZnSO4) bileşiğinin mol kütlesi 161,436 g/mol'dür.

Adım adım hesaplama

ElementAtomlarAtom kütlesiAra toplam
Çinko × 1 65,38 = 65,38
Kükürt × 1 32,06 = 32,06
Oksijen × 4 15,999 = 63,996
Toplam161,436 g/mol

Elemente göre yüzde bileşim

  • Çinko 40,5%
  • Kükürt 19,86%
  • Oksijen 39,64%

Başka bir formül dene

Bu formül okunamadı

İlgili bileşikler

SSS

ZnSO4 bileşiğinin mol kütlesi nedir?

çinko sülfat (ZnSO4) bileşiğinin mol kütlesi 161,436 g/mol'dür.

ZnSO4 bileşiğinin mol kütlesi nasıl hesaplanır?

Her elementin atom kütlesini ZnSO4 içindeki atom sayısıyla çarp, sonra sonuçları topla: 1 × 65,38 (Zn) + 1 × 32,06 (S) + 4 × 15,999 (O) = 161,436 g/mol.

ZnSO4 bileşiğinin yüzde kaçı Çinko elementidir?

Çinko, çinko sülfat (ZnSO4) bileşiğinin kütlesinin %40,5 kadarını oluşturur.