Molmassa för zinksulfat (ZnSO4)

Molmassan för zinksulfat (ZnSO4) är 161,436 g/mol.

Beräkning steg för steg

GrundämneAtomerAtommassaDelsumma
Zink × 1 65,38 = 65,38
Svavel × 1 32,06 = 32,06
Syre × 4 15,999 = 63,996
Summa161,436 g/mol

Massprocent per grundämne

  • Zink 40,5%
  • Svavel 19,86%
  • Syre 39,64%

Prova en annan formel

Kunde inte läsa formeln

Besläktade föreningar

Vanliga frågor

Vilken molmassa har ZnSO4?

Molmassan för zinksulfat (ZnSO4) är 161,436 g/mol.

Hur beräknar du molmassan för ZnSO4?

Multiplicera varje grundämnes atommassa med antalet av dess atomer i ZnSO4 och addera sedan resultaten: 1 × 65,38 (Zn) + 1 × 32,06 (S) + 4 × 15,999 (O) = 161,436 g/mol.

Hur många procent av ZnSO4 är Zink?

Zink utgör 40,5 % av massan hos zinksulfat (ZnSO4).