Molar mass of potassium alum (KAl(SO4)2·12H2O)

The molar mass of potassium alum (KAl(SO4)2·12H2O) is 474.372 g/mol.

alum · potassium aluminium sulfate

Step-by-step calculation

ElementAtomsAtomic massSubtotal
Potassium × 1 39.098 = 39.098
Aluminum × 1 26.982 = 26.982
Sulfur × 2 32.06 = 64.12
Oxygen × 20 15.999 = 319.98
Hydrogen × 24 1.008 = 24.192
Total474.372 g/mol

Percent composition by element

  • Potassium 8.24%
  • Aluminum 5.69%
  • Sulfur 13.52%
  • Oxygen 67.45%
  • Hydrogen 5.1%

Try another formula

Could not read that formula

Related compounds

FAQ

What is the molar mass of KAl(SO4)2·12H2O?

The molar mass of potassium alum (KAl(SO4)2·12H2O) is 474.372 g/mol.

How do you calculate the molar mass of KAl(SO4)2·12H2O?

Multiply the atomic mass of each element by the number of its atoms in KAl(SO4)2·12H2O, then add the results: 1 × 39.098 (K) + 1 × 26.982 (Al) + 2 × 32.06 (S) + 20 × 15.999 (O) + 24 × 1.008 (H) = 474.372 g/mol.

What percentage of KAl(SO4)2·12H2O is Oxygen?

Oxygen makes up 67.45% of the mass of potassium alum (KAl(SO4)2·12H2O).