Molmassa för mangan(II)sulfat (MnSO4)

Molmassan för mangan(II)sulfat (MnSO4) är 150,994 g/mol.

mangansulfat

Beräkning steg för steg

GrundämneAtomerAtommassaDelsumma
Mangan × 1 54,938 = 54,938
Svavel × 1 32,06 = 32,06
Syre × 4 15,999 = 63,996
Summa150,994 g/mol

Massprocent per grundämne

  • Mangan 36,38%
  • Svavel 21,23%
  • Syre 42,38%

Prova en annan formel

Kunde inte läsa formeln

Besläktade föreningar

Vanliga frågor

Vilken molmassa har MnSO4?

Molmassan för mangan(II)sulfat (MnSO4) är 150,994 g/mol.

Hur beräknar du molmassan för MnSO4?

Multiplicera varje grundämnes atommassa med antalet av dess atomer i MnSO4 och addera sedan resultaten: 1 × 54,938 (Mn) + 1 × 32,06 (S) + 4 × 15,999 (O) = 150,994 g/mol.

Hur många procent av MnSO4 är Syre?

Syre utgör 42,38 % av massan hos mangan(II)sulfat (MnSO4).