Molmassa för zinkoxid (ZnO)

Molmassan för zinkoxid (ZnO) är 81,379 g/mol.

Beräkning steg för steg

GrundämneAtomerAtommassaDelsumma
Zink × 1 65,38 = 65,38
Syre × 1 15,999 = 15,999
Summa81,379 g/mol

Massprocent per grundämne

  • Zink 80,34%
  • Syre 19,66%

Prova en annan formel

Kunde inte läsa formeln

Besläktade föreningar

Vanliga frågor

Vilken molmassa har ZnO?

Molmassan för zinkoxid (ZnO) är 81,379 g/mol.

Hur beräknar du molmassan för ZnO?

Multiplicera varje grundämnes atommassa med antalet av dess atomer i ZnO och addera sedan resultaten: 1 × 65,38 (Zn) + 1 × 15,999 (O) = 81,379 g/mol.

Hur många procent av ZnO är Zink?

Zink utgör 80,34 % av massan hos zinkoxid (ZnO).