Molmassa för järn(II)oxid (FeO)

Molmassan för järn(II)oxid (FeO) är 71,844 g/mol.

ferrooxid

Beräkning steg för steg

GrundämneAtomerAtommassaDelsumma
Järn × 1 55,845 = 55,845
Syre × 1 15,999 = 15,999
Summa71,844 g/mol

Massprocent per grundämne

  • Järn 77,73%
  • Syre 22,27%

Prova en annan formel

Kunde inte läsa formeln

Besläktade föreningar

Vanliga frågor

Vilken molmassa har FeO?

Molmassan för järn(II)oxid (FeO) är 71,844 g/mol.

Hur beräknar du molmassan för FeO?

Multiplicera varje grundämnes atommassa med antalet av dess atomer i FeO och addera sedan resultaten: 1 × 55,845 (Fe) + 1 × 15,999 (O) = 71,844 g/mol.

Hur många procent av FeO är Järn?

Järn utgör 77,73 % av massan hos järn(II)oxid (FeO).