aspartam (C14H18N2O5) mol kütlesi

aspartam (C14H18N2O5) bileşiğinin mol kütlesi 294,307 g/mol'dür.

Adım adım hesaplama

ElementAtomlarAtom kütlesiAra toplam
Karbon × 14 12,011 = 168,154
Hidrojen × 18 1,008 = 18,144
Azot × 2 14,007 = 28,014
Oksijen × 5 15,999 = 79,995
Toplam294,307 g/mol

Elemente göre yüzde bileşim

  • Karbon 57,14%
  • Hidrojen 6,16%
  • Azot 9,52%
  • Oksijen 27,18%

Başka bir formül dene

Bu formül okunamadı

İlgili bileşikler

SSS

C14H18N2O5 bileşiğinin mol kütlesi nedir?

aspartam (C14H18N2O5) bileşiğinin mol kütlesi 294,307 g/mol'dür.

C14H18N2O5 bileşiğinin mol kütlesi nasıl hesaplanır?

Her elementin atom kütlesini C14H18N2O5 içindeki atom sayısıyla çarp, sonra sonuçları topla: 14 × 12,011 (C) + 18 × 1,008 (H) + 2 × 14,007 (N) + 5 × 15,999 (O) = 294,307 g/mol.

C14H18N2O5 bileşiğinin yüzde kaçı Karbon elementidir?

Karbon, aspartam (C14H18N2O5) bileşiğinin kütlesinin %57,14 kadarını oluşturur.