akrilonitril (C3H3N) mol kütlesi

akrilonitril (C3H3N) bileşiğinin mol kütlesi 53,064 g/mol'dür.

Adım adım hesaplama

ElementAtomlarAtom kütlesiAra toplam
Karbon × 3 12,011 = 36,033
Hidrojen × 3 1,008 = 3,024
Azot × 1 14,007 = 14,007
Toplam53,064 g/mol

Elemente göre yüzde bileşim

  • Karbon 67,9%
  • Hidrojen 5,7%
  • Azot 26,4%

Başka bir formül dene

Bu formül okunamadı

İlgili bileşikler

SSS

C3H3N bileşiğinin mol kütlesi nedir?

akrilonitril (C3H3N) bileşiğinin mol kütlesi 53,064 g/mol'dür.

C3H3N bileşiğinin mol kütlesi nasıl hesaplanır?

Her elementin atom kütlesini C3H3N içindeki atom sayısıyla çarp, sonra sonuçları topla: 3 × 12,011 (C) + 3 × 1,008 (H) + 1 × 14,007 (N) = 53,064 g/mol.

C3H3N bileşiğinin yüzde kaçı Karbon elementidir?

Karbon, akrilonitril (C3H3N) bileşiğinin kütlesinin %67,9 kadarını oluşturur.